Projekt został zakończony, zapraszamy na Latarnicy2020.pl

Latarnicy – kim jesteśmy?

W minionym tygodniu łódzka Latarniczka Celina Maciejewska przygotowała swoją wypowiedź na uroczystość podpisania porozumienia miedzy SMWI, Orange i MAC. Zatytułowała ją: Latarnicy – kim jesteśmy? Pomyślałem sobie: to znakomita inspiracja do dyskusji na ten temat w znacznie szerszym gronie.

Od pierwszych chwil programu POLSKI CYFROWEJ RÓWNYCH SZANS minęło już kilkanaście miesięcy. To dobry moment, aby Latarnicy Polski Cyfrowej zdefiniowali swoją pozycję. Aby zastanowili się nad swoimi motywacjami i inspiracjami do pracy. Bby spróbowali określić kim są, co ich odróżnia od innych, jakie są ich wartości  – w tym świecie płynnej nowoczesności, jaka widać za oknem. Może z Waszych indywidualnych wypowiedzi złoży się zbiorowy obraz Latarnika współczesnych czasów, wskazującego drogę pośród meandrów kultury, cywilizacji, technologii. Narysujmy go drogą kolejnych przybliżeń.

Zapraszamy zatem do kierowania na adres k.glomb@mwi.pl Waszych indywidualnych, osobistych wypowiedzi. Podobnie jak wypowiedź Celiny Maciejewskiej, opracujemy je redakcyjnie i opublikujemy w portalu Latarnicy.pl wraz ze zdjęciem. Autorów najciekawszych wypowiedzi wyróżnimy podczas III Zjazdu Latarników Polski Cyfrowej jesienią br. Wszystkie będziemy promować jako wyraz autorefleksji ludzi zaangażowanych w oddolną zmianą Polski.

Zachęcamy do niej wszystkich!

 

Celina Maciejewska

4 marca 2014r. - 1500065 osób udział w zajęciach z Latarnikami, zorganizowaliśmy 20 tyś zajęć, które trwały ponad 40 tyś.  godzin. Jest nas ponad 2700.

 To  właściwie ruch społeczny, edukacyjny.  Ruch który skutecznie zmienia (niweluje) mapę wykluczenia  cyfrowego, ale zmienia też samych Latarników. Jesteśmy pasjonatami nowych technologii, chcemy się tą wiedzą dzielić z innymi.

 Przeczymy obiegowej opinii, że Polacy niechętnie angażują się w wolontariat ,  angażują się jak widać ;-) i to masowo.

 Spotykamy ludzi bardzo różnych, ale jedno ich łączy: chcą się uczyć, nie chcą być obywatelami drugiej kategorii. 

 Wzruszająca Historia  ;-)  i prawdziwa

 Pewnego dnia na zajęciach pojawił się niepełnosprawny Senior, który nie wiedział kim są Latarnicy Polski Cyfrowej, ale wiedział, że  nauczy się rozmawiać  przez coś takiego za co nie trzeba płacić.

Pan miał konkretny cel. Po bliższym zapoznaniu się z problemem okazało się, że na zajęcia przysłał go syn, który mieszka w Danii. Syn odnalazł Latarników w Internecie i skierował ojca na zajęcia  w celu nauki obsługi Skype. Nie było łatwo, ale po pokonaniu początkowych trudności Pan komunikuje się z synem i niepełnosprawność  nie jest dla niego ograniczeniem.

 Czy warto być Latarnikiem? Nie odpowiem wprost, ale posłuchajcie tych listów:

        Serdecznie dziękuję  Pani Celinie , oraz całemu zespołowi Latarnicy.pl  za bardzo przystępne udostępnienie nauki na komputerze. Alicja Świderska

         Jestem na kursie u Latarnika, ale słabo mi idzie, mam nadzieję , że z czasem zrobię postępy. Anna

         Pragnę podziękować za olbrzymią cierpliwość do mojej niedouczonej osoby. Elżbieta.

         Dzień dobry! Staram się wykonać zadanie i wysłać Pani piękną fotkę. Pozdrawiam! Zofia

         Witam Pani Celino!. Dziękuję za  pomoc w opanowaniu  tajemnic obsługi  poczty elektronicznej. Pozdrawiam, Jurek Olszyca

         Miło mi Panią powitać w dzisiejszym dniu. Cieszę się że mogłam  skorzystać z cennej pomocy. Gorąco pozdrawiam -  słuchaczka Maryla Z.

 I tak każdego dnia.

 Czy warto? Tym razem odpowiem jednoznacznie: warto!  Chcemy być Latarnikami. Chcemy rozwijać ten ruch społeczny. Mamy ogromny potencjał - potrzebujemy niewielkiego wsparcia a zrobimy bardzo wiele na rzecz zmiany społecznej. Nie waham się  tak określić tego co robimy, określeniem zmiana społeczna. Róbmy ją razem!

 

« wróć
Komentarze (1)
08.03.2014 20:29

Celinko , bardzo się cieszę że pojechałaś do Warszawy i reprezentowałaś Latarników z Łodzi . :)

Ostatnie wydarzenia