Wikipedia bliższa Latarnikom

Wikipedia – największy portal encyklopedyczny świata – był przedmiotem minionych warsztatów tematycznych. 24-25 maja w Łodzi Latarnicy Polski Cyfrowej poznawali tajniki tworzenia, edycji oraz publikacji haseł na tej niezwykle popularnej stronie.

Dwudniowe szkolenie na temat zawiłości Wikipedi poprowadził Tomasz Ganicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Przeprowadził on uczestników warsztatów przez skomplikowaną drogę prowadzącą od stworzenia własnego konta na portalu, poprzez podstawy edytowania hasła oraz zasady rządzące publikowaniem treści, aż do utworzenia pierwszego hasła – Latarnicy Polski Cyfrowej.

Swoją przygodę z Wikipedią Latarnicy rozpoczęli od zapoznania się z historią projektu – jej poprzedniczki Nupedii oraz osób, które przyczyniły się do powstania portalu. Poznali także podstawowe zasady działania strony, bazującego na otwartym oprogramowaniu oraz funkcjonującego w oparciu o licencję GNU Free Documentation License, która pozwala na dowolną redystrybucję, tworzenie prac pochodnych i komercyjne wykorzystanie zawartości

Następnie zajęli się sprawami technicznymi - w pierwszej kolejności Latarnicy zapoznali się z zapleczem Wikipedii oraz możliwościami jakie gwarantuje. Wdrażali się także w podstawy kodowania i formatowania tworzonych haseł oraz poznali sposoby organizacji treści, a przede wszystkim zasady tworzenia wiarygodnych i wartościowych haseł. Do najważniejszych wyznaczników dobrego artykułu należą więc:

  • Klarowna struktura składająca się z wprowadzenia, części głównej oraz sekcji końcowej z dodatkowymi informacjami

  • Merytoryczna zawartość, która zakłada weryfikowalność źródeł z jakich korzystał autor, neutralny punkt widzenia, brak autopromocji oraz twórczości własnej.

Podczas warsztatów nie zabrakło także informacji na temat społeczności Wikipedystów oraz funkcji jakie można pełnić w projekcie np. administratora, redaktora, autora, przewodnika czy technika. Platforma daje także możliwość wchodzenia w interakcję z innymi użytkownika portalu, co jeszcze bardziej usprawnia działanie strony.

Prowadzący szczegółowo opisał także „życie” artykułu, który przechodzi przez wielostopniową edycję oraz zatwierdzenia przez użytkowników posiadających odpowiedni status. Mocno podkreślał, iż hasła nigdy nie pozostają bez analizy, co jest koniecznym elementem przeciwdziałania wandalizowania publikowanej treści.

Szkolenie zakończyło się krótkim wykładem na temat podstaw prawa autorskiego oraz wolnych licencji.

To nie koniec warsztatów jakie przewidziano w najbliższych tygodniach – w czwartek (29.05) odbędą się warsztaty blogowe, dzień później Latarnicy poszerzą swoją wiedzę na temat narzędzi Google. Z kolei 31 maja – 1 czerwca odbędzie się druga edycja warsztatów fotograficznych.

« wróć
Komentarze (1)
28.05.2014 09:33

Tym, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w warsztatach polecam dwie publikacje, w których przygotowaniu uczestniczył nasz wykładowca:
http://pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Witamy_2011.pdf
http://pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Wikipedia_krok_po_kroku_-_ekran.pdf

Ostatnie wydarzenia