Projekt został zakończony, zapraszamy na Latarnicy2020.pl

Jak mówić o bezpieczeństwie

Dzień po niezwykle intensywnych i inspirujących warsztatach tematycznych dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, Latarnicy Polski Cyfrowej zajęli się poszerzaniem swojej wiedzy na temat umiejętnego prowadzenia zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci podczas warsztatów "Nowe metodyki pracy z pokoleniem 50+. Jak nie straszyć nowymi technologiami".

Latarnicy zastanawiali się jak należy uczyć przedstawicieli pokolenia 50+ bezpiecznego korzystania z Internetu, unikając przy tym straszenia, czy wręcz zniechęcania do nowoczesnych technologii. W pierwszej części warsztatów, w roli eksperta wystąpił latarnik Artur Kustosz, specjalizujący się w prowadzeniu zajęć o takiej tematyce. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na to jak rozmawiać z osobami dorosłymi na ten temat. Poruszył także kwestię różnorodnych źródeł – np. filmików instruktażowych –  dostępnych w sieci, z których można czerpać informacje dostosowane do potrzeb spotkań wprowadzających osogvb by dorosłe w cyfrowy świat. Doskonałym tego przykładem jest projekt Sheeplive, który w humorystyczny sposób prezentuje problem zagrożeń związanych z Internetem.

W drugiej części warsztatów uczestnicy tworzyli "Dekalog Bezpiecznego Internetu", który służyć będzie Latarnikom Polski Cyfrowej. Zadanie rozpoczęło się od dyskusji na temat najważniejszych i najbardziej prawdopodobnych zagrożeń, czyhających na użytkowników Internetu. Kolejnym krokiem do powstania „Dekalogu” było opracowanie praktycznych wskazówek dotyczących sposobów zabezpieczania się przed potencjalnymi zagrożeniami i atakami. Efekt ich pracy, po wcześniejszym opracowaniu, zostanie udostępniony na portalu Latarnicy.pl

Bezpieczne poruszanie się w rzeczywistości wirtualnej oznacza dokładnie to samo, co bezpieczne życie w ogóle. Zadaniem Latarnika jest nie jest straszenie „starszaków”, lecz wskazanie na to, jakie kroki należy przedsięwziąć oraz na co zwracać uwagę, aby nie stanowić łatwego celu dla internetowych oszustów” – podsumował warsztaty prowadzący Michał Golemo.

Całość warsztatów zakończyła dyskusja na temat przyszłości projektu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz planowanych na najbliższe miesiące wydarzeniach.

To nie ostatnie warsztaty tematyczne, które zaplanowano w tym miesiącu. 25-26 kwietnia Latarnicy spotkają się w Zakopanem aby w uczestniczyć w dwóch niezależnych warsztatach dotyczących dziennikarstwa obywatelskiego oraz fotografii. Z powodu ogromnego zainteresowania tym spotkaniem, zmuszeni jesteśmy zakończyć rekrutację przed czasem. Wyniki kwalifikacji – związanej z weryfikacją zgłoszeń – zostaną podane do wiadomości Latarników najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Materiały projektu Sheeplive (Ovce.sk)

  1. Bez kożuszka - film przestrzegający przez rozsyłaniem swoich kompromitujących zdjęć/filmów, do osób, które mogą je udostępnić innym

  2. Papla - materiał przestrzegający przed udostępnianiem informacji, które mogłby zostać wykorzystane przez złodziei

  3. Mała miss - film wskazujący na niebezpieczeństwo związane ze ślepm podąrzaniem za wzorcami popularnymi w Internecie

  4. Bekanie - materiał przestrzegający przed publikowaniem informacji/filmów itp, które mogą w przyszłości zaszkodzić

  5. Zemsta- film zachęcający do reakcji w przypadku gróźb wysyłanych drogą mailową czy SMSami

  6. Dziewięćdziesiąt - materiał przestrzegający przed bezsensownym rozsyłaniem internetowych łańcuszków

  7. Białe owce - filma zachęcajacy do krytycznego podejścia do informacji publikowanych w Internecie oraz weryfikacji ich.

  8. Tajemniczy przyjaciel - materiał zwracający uwagę na niebezpieczeństwo nawiązywania bliskich relacji z nieznajomymi w sieci

  9. Nie tańcz z wilkami - film uświadamiający niebezpieczeństwo związane z nagrywaniem i udostępnianiem prywatnych filmów

 

 

« wróć
Komentarze (1)
14.04.2014 10:56

Dobra współpraca.

Ostatnie wydarzenia