Projekt został zakończony, zapraszamy na Latarnicy2020.pl

Latarnicy coraz "bezpieczniejsi"!

Malownicze Roztocze gościło Latarników Polski Cyfrowej, którzy 9 kwietnia w Krasnobrodzie w woj. lubelskim poszerzali swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.

Intensywne warsztaty miały na celu uczulenie Latarników na tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się w Internecie oraz merytoryczne przygotowanie ich do prowadzenia zajęć na ten temat.

Latarnicy pod okiem Doroty Gałan i Sylwii Jakimiak z portalu Rightclick.pl skupili się na kwestiach związanych z anonimowością w sieci, udostępnianiem informacji, prywatnością na portalach społecznościowych oraz unikaniem podstawowych zagrożeń czyhających na nieuważnego i nieostrożnego użytkownika. Prowadzące zwróciły szczególną uwagę na to, jakiego rodzaju dane udostępniane są nieświadomie, a często świadomie lecz bez rozwagi. Podkreśliły także podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy użytkownik Internetu:

  1. Nie udostępniaj informacji o sobie obcym – kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.

  2. Uważaj gdzie i w jaki sposób udostępniasz dane – unikaj wypełniania w Internecie formularzy reklamowych nawiązujących do konkursów, loterii itp. Służą zazwyczaj do zbierania danych osobowych.

  3. Pamiętaj, że numer konta, data urodzenia czy pesel to dane, których bank wymaga podczas zaciągania kredytu. Cyberprzestępca może to wykorzystać.

Podczas prezentacji wiele miejsca poświęcono praktycznym poradom, dotyczącym tego jak zachowywać się korzystając z Internetu. Szczegółowo opisane zostały ustawienia prywatności na Facebooku, Google czy przeglądarkach. Zwrócono uwagę także na dobre praktyki surfowania, takie jak: regularne czyszczenie plików cookies, historii przeglądarki, używanie AdBlocka i innych bezpiecznych wtyczek czy też aktywne reagowanie w sytuacji, gdy strona dopuszcza się internetowych oszust.

Dyskutując o bezpieczeństwie, nie można było pominać tematu reagowania w sytuacji, kiedy podejrzewamy, iż staliśmy się ofiarą. Podstawą bezpieczeństwa jest przede wsyzstkim czujność i regularna kontrola swoich aktywności. Gdy jednak to zawiedzie, konieczna jest natychmiastowa rekacja np. poinformowanie instytucji pod jaką podszywał się cyberprzestępca.

Nie zabrakło także dyskusji na temat bezpiecznych transakcji w internetowych sklepach oraz bankach – temat ten w sposób szczególny został podniesiony podczas pierwszej oksfordzkiej debaty latarniczej, dotyczącej wad i zalet bankowości elektronicznej oraz tradycyjnej.

Podsumowując te niezwykle owocne warsztaty, można śmiało stwierdzić, iż choć w Internecie nie można być na 100% bezpiecznym, możliwe jest ograniczenie tych zagrożeń do minimum. Najbardziej odporni na potencjalne zagrożenia będziemy dbając o to, aby potencjalnemu hakerowi nie opłacało się nas atakować” – skwitowała prowadząca warsztaty Sylwia Jakimiak. 

Wszystkie najważniejsze tematy i kwestie poruszane podczas warsztatu dostępne są w załączonym dokumencie.

 

« wróć
Komentarze (2)
11.04.2014 18:05

daliśmy z siebie więcej niż wszystko ... warsztaty były zjawiskowe ... byliśmy teamem, który wiedział o co chodzi w cyfrowym świecie.

16.04.2014 14:43

:)....

Ostatnie wydarzenia