Projekt został zakończony, zapraszamy na Latarnicy2020.pl

Ruszyła Polska Akademia Dostępności!

Polska Akademia Dostępności jest platformą internetową skierowaną do podmiotów publicznych, które są zobowiązane do dostosowania swoich portali internetowych dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Mając na uwadze, że obecnie niespełna 2% publicznych stron internetowych spełnia standard dostępności dla osób niepełnosprawnych, Fundacja Widzialni przy wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przygotowała pakiet narzędzi pomocnych budowaniu publicznych serwisów internetowych.   

Na stronie internetowej http://pad.widzialni.org udostępniono bezpłatne narzędzia, umożliwiające tworzenie serwisów www dostępnych dla osób o specjalnych potrzebach, wzbogacone o opis dobrych praktyk. Na platformie znaleźć można zestaw 180 gotowych pakietów stron przygotowanych zgodnie z obowiązującym standardem dostępności dla osób niepełnosprawnych, a także atrakcyjne szablony graficzne wraz z systemem zarządzania treścią są do pobrania za darmo i gotowe do instalacji w dowolnej instytucji.

Co więcej, na platformie znajdują się bezpłatne kursy e-learningowe dotyczące m.in.:

  • administrowania serwisem w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i głuchych,
  • tworzenia dokumentów tekstowych typu Word i PDF w sposób umożliwiający odczytanie ich przy pomocy programów czytających, z których korzystają osoby niewidome.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, wszystkie serwisy internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne mają być dostosowane dla osób o specjalnych potrzebach, w tym osób niepełnosprawnych i starszych do końca maja 2015r.

« wróć
Komentarze (0)

Ostatnie wydarzenia