Ruszyła Polska Akademia Dostępności!

Polska Akademia Dostępności jest platformą internetową skierowaną do podmiotów publicznych, które są zobowiązane do dostosowania swoich portali internetowych dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Mając na uwadze, że obecnie niespełna 2% publicznych stron internetowych spełnia standard dostępności dla osób niepełnosprawnych, Fundacja Widzialni przy wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przygotowała pakiet narzędzi pomocnych budowaniu publicznych serwisów internetowych.   

Na stronie internetowej http://pad.widzialni.org udostępniono bezpłatne narzędzia, umożliwiające tworzenie serwisów www dostępnych dla osób o specjalnych potrzebach, wzbogacone o opis dobrych praktyk. Na platformie znaleźć można zestaw 180 gotowych pakietów stron przygotowanych zgodnie z obowiązującym standardem dostępności dla osób niepełnosprawnych, a także atrakcyjne szablony graficzne wraz z systemem zarządzania treścią są do pobrania za darmo i gotowe do instalacji w dowolnej instytucji.

Co więcej, na platformie znajdują się bezpłatne kursy e-learningowe dotyczące m.in.:

  • administrowania serwisem w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i głuchych,
  • tworzenia dokumentów tekstowych typu Word i PDF w sposób umożliwiający odczytanie ich przy pomocy programów czytających, z których korzystają osoby niewidome.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, wszystkie serwisy internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne mają być dostosowane dla osób o specjalnych potrzebach, w tym osób niepełnosprawnych i starszych do końca maja 2015r.

« wróć
Komentarze (0)

Ostatnie wydarzenia